Ana Sayfa > Sohbet > Niçin Sohbet? Etmek Gerekir

Niçin Sohbet? Etmek Gerekir

İnsanlar Sohbet ede ede , hayvanlar koklaşa koklaşa… Evet, konuşuyoruz, her şey için, her zaman. Bir şey satın alırken, işimizi yapmak için, rahatsızlıklarımızı dile getirmek için, bazen de mutluluğumuzu… Bazen, bir şey olması gerekmez, kendi kendimize içimizden konuşuruz…Ama bu konuşmaların içine, yemek tariflerindeki tabirde olduğu gibi, bir tutam arkadaşlık eklenince, konuşmak dediğimiz fiil, bir anda ‘haydi gel, iki lafın belini bükelim’ şeklinde değişir. Bükülen kelimeler hiçbir zaman ‘iki’ taneyle sınırlı kalmaz, orası ayrı mesele. Aslında amaç; düşünceleri ve duyguları paylaşmaktır, kısacası sohbet etmek, en az iki kişi arasında gerçekleşen sözel bir paylaşımdır.

Sohbet etmek, üzerinde düşünüldüğünde, ucu bucağı olmayan bir paylaşımdır. Sohbet eden kişilerin de ötesindedir paylaşım. Düşünün ki, iki arkadaş bir çay bahçesinde buluşmuş ve muhabbet ediyorlar. Sohbet bu ya, konu konuyu mutlaka açar ve çay bahçesinde uzunca bir sure geçer. O arada yenilenin içilenin bedeli de ödenir. Aslında ödenen o bedel, edilen muhabbetin maddi paylaşımıdır çay bahçesiyle. Çay bahçesi, o ödenenlerle ayakta kalır ve sonraki sohbetlere ev sahipliği yapmaya devam eder.

sohbet

sohbet

Bazen sohbet kelimesi bile tek başına paylaşımı çağrıştırır bizlere. Bu kelimenin büyüsüyle kurulmuş web sitelerini düşünün, sayıları hiç te az değil. Sohbet, internetin nimetlerinden biri olarak karşımıza çıkan, gerçek hayattaki sohbet mekanizmasını tersten işleten bir anlayıştır. Tersten işleten diyorum, çünkü gerçek hayatta iki arkadaş vardır, sonrasında sohbet gelişir. Chat odalarında ise chat edebilecek iki arkadaş bir araya getirilmeye çalışılır. Bu noktada, sohbet etmenin ‘ihtiyaç’ duyulan bir paylaşım olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnternet bu anlamda ihtiyacı gidermek için elinden geleni ardına koymamıştır. Sohbet etsin diye insanlar, o kadar çok program geliştirilmiştirki…ICQ, MSN, Skype. Telefonlarımızdaki whatsapp benzerı uygulamalar. Sadece yazı yazma ile başlatılan bu Çet programları bugün sesli veya görüntülü görüşme noktasına ulaşmıştır.

Kısacası chat, konuşmaktır diyerek geçilecek bir konu değildir. Bazen iki sıcak kelimedir, bazen günden güne değişen koskoca bir sektördür. Çok söze gerek yok aslında, rahat sohbet etmek farkında olmasakta, hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından, paylaşımlarından birisidir. O denli önemlidir ki, onore edici sözler bile üretiriz onun için; ‘İçmek bahane, sohbet şahane’

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.

E-Kolay.Org – Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi Niçin Sohbet? Etmek Gerekir | E-Kolay.Org - Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.