Ana Sayfa > Genel, Sohbet > Bebeklerle Sohbet

Bebeklerle Sohbet

Evli insanların en büyük isteklerinden birisidir sanırım çocuk sahibi olmak. Nasıl ki tarlanın ürünü ağaçsa, sebzeyse, meyveyse evliliğin de ürünü anne babanın kendilerinden bir can olan çocuklarıdır.

Günümüzde artık özellikle çalışan kişiler çocuk yapma durumunu bir süre ertelemektedir, ekonomik nedeler, çocuk olduktan sonra sosyalleşmenin hatırı sayılır biçimde azalacağı korkusu vb… Çocuk olduktan sonra da ev içerisinde yapılan sohbetlerin, kaygıların, heyecanların da türü değişir haliyle.

 

mirc

mirc

Hayatlarının odak noktasında artık ortak bir şey vardır. Çocuğu en iyi şekilde yetiştirme fikri anne – babayı daha bilgili olma konusunda hareketlendirir. Özellikle çocuğun dil gelişimi konusunda ebeveynlerin yoğun bir çaba içerisinde olduğunu görürüz. Çünkü çocuğun konuştuğu dil, isteklerini arzularını ve yaşadığı problemlerini aktarmada en önemli ölçüt olduğundan bu konu üzerinde titizlikle durulmaktadır. Çocuğumuzun dil gelişiminde en büyük faktör annededir.

Bebekleri biz sohbet etmez diye düşünürüz; ama henüz iki aylık bile olan bebekler annesine veya çevresinde duran herhangi bir kişiye anlamlı anlamlı bakarak çeşitli sesler çıkarmaktadır. Bu sesler çocuğun kendi dilinde geliştirdiği özel bir sohbet türünün dışa vurumudur. Bizler her ne kadar çocuğun o anki sohbetinden bir şey anlamasak bile çıkardığı sesler konusunda karşılık almasını sağlamamamız gerekir. Çocuk jest ve mimikleri henüz kavrayamadığı için dış dünyayla ve etrafındaki diğer kişilerle etkileşime ve sohbete girme yöntemi yalnızca seslerle olmaktadır. Ağlamayı zaten saymıyorum, çünkü çoğu bilim adamına göre ağlamak doğuştan getirilen bir refleks olduğu için o zaten sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen çocukta var olacaktır. Çocuğumuzun bizimle sohbet etmek istediğini belirten seslere duyarsız kalmamamız gerekir.

Belki gözümüzden kaçar belki de çoğu zaman önemsemeyiz; ama çocuğumuzun çıkardığı sesler bize bir mesajdır ve o küçük yavru kendi dilinde geliştirdiği sohbet ile ‘Ben buradayım’ mesajını vermektedir. Ağladığında yanına gittiğiniz zaman genellikle susar, hele de onunla sohbet ettiğinizi belirten bir iki cümle kurarsanız bu sefer yaptığınız sohbete anlamlı bir şekilde güldüğünü veya vücudunu kımıldattığını göreceksiniz. Çocuğun dil gelişimini ve ileride yapacağı tatlı sohbetlerin temelini şimdiden sağlıklı bir şekilde atmamız gerekir.

Allah önce hepimize hayırlı ve hoş sohbetli bir evlilik, sonrasında da bizlere ve vatanına faydalı olabilecek hayırlı evlatlar yetiştirmemizi nasip eylesin. Kandiliniz mübarek, sohbetiniz keyifli olsun. Hoşça kalın…

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.

E-Kolay.Org – Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi Bebeklerle Sohbet | E-Kolay.Org - Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.