Ana Sayfa > Genel, Sohbet > Ast Üst Sohbet

Ast Üst Sohbet

İş yerinde yapılan sohbetlerde genellikle kendimizle statü olarak aynı olan kişilerle bir şeyler konuşuruz. Çünkü çalışma ortamımızda o kişiler daha fazla bulunur, bunu yaparken kasıtlı olarak bir seçim söz konusu değildir.

 

Sohbet ve Chat Yaparken

Bu durum ne kendimizden üst olan kişileri yere göğe sığdıramamaktır ne de kendimizden alt olan bireylere karşı yapılan bir saygısız tutumdur. Kelime seçimlerini ast üst ilişkisi şeklinde yaptım; fakat bu durum yanlış anlaşılmasın yalnızca çalışma ortamının ve kapitalist düzenin bizlere öğrettiği şekildeki normları baz alarak bu şekilde bir sınıflandırma yaptım. Yoksa bütün insanlar sıfatları ne olursa olsun eşit konumdadır.

Üstünlük yalnızca takva iledir. Konumuzun temeline gelecek olursak; mevki olarak kendimizden üst olan kişilerle sohbet ederken biraz daha formal bir yapı takınırız. Seçtiğimiz cümlelere daha fazla özen gösteririz, oturuşumuz da karşı tarafa hem kendimizi hem de onu değerli ve saygın hissettirdiğini gösteren bir şekildedir. Saydığım şeyler süper, on numara gözüküyor değil mi?

Kaliteli bir sohbetin oluşması ve devam ettirilmesi için optimum bir ortama kavuşmuş gibiyiz; fakat sohbet gerçekten kaliteli mi? Kişinin kendisini bu kadar kastığı bir ortamda ne kadar samimi bir şekilde sohbet etmesini bekleyebiliriz? Merak etmeyin, Kolay sohbet ortamını bu şekilde katleden ve bu duruma gelmesine sebep olan sizler değilsiniz. İşimizi ve mevkiimizi kaybetme korkusu, daha az saygınlık görme endişesi, sohbetlerde fikrine danışılan ve hatta çoğu zaman danışılmayan bir birey olma endişesi bizi böyle bir duruma düşürüyor. O iş yerinden çıktığınız zaman Ahmet Bey yine Ahmet Bey olarak kalıyor ve kalması gerek.

İş yerinde sohbet ederken Ahmet Bey diye hitap ettiğimiz kişi dışarıda Ahmet olmamalı. Saygı ve değeri hiçbir zaman yitirmemeli. Sohbet ederken elbette karşı tarafa saygılı ve ölçülü olmalıyız; fakat bu saygınlık onun sahip olduğu makam, mevkii, güç(artık günümüzde para)’ten ötürü olmamalı. Hepinize ast üst ilişkisinin olmadığı keyifli sohbetler diliyorum. Hoşça kalın.

Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar (1 Yorum)

    Her türlü arkadaş bulabildiğim çok seviyeli ve akıcı sohbet muhabbet chat sohbetodalari bulunan gayet başarılı bir platform olmuş burdan E-Kolay.Org ailesine teşekkür ederim…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.

E-Kolay.Org – Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi Ast Üst Sohbet | E-Kolay.Org - Sohbet Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi

error: Emeğe saygı duy! O kadar yazı boşa yazılmadı.